Цільовий кредит: що це таке, як він працює і кому буде корисний?
Цільові кредити сьогодні набувають все більшої популярності, тому варто почитати про них....
Напевно, багато хто помічав у себе чи своїх близьких схильність до споживчих надмірностей. Особливо неприємно, якщо при цьому на щось важливе не вистачає. З витрачанням грошей на дурницю – речі, які вам не потрібні, і якими ви рідко користуєтеся після купівлі, все насправді не так просто.
Багатьом не під силу перестати витрачати гроші на одяг, наприклад, навіть якщо його й так достатньо. Те саме з гаджетами або будь-якими іншими товарами. Такі покупки називаються імпульсивними та мають в основі психологічний тригер (пусковий механізм). Часто це відбувається, коли людина засмучена, не впевнена в собі, їй не вистачає позитивних емоцій. Щоб потішитися, вона іде на шопінг, а коли її власні гроші закінчуються, влазить у борги або набирає кредитів, які потім важко віддавати. Так виникають прострочені платежі, які псують кредитну історію і можуть негативно позначитися різних аспектах життя.
Способів витратити гроші даремно дуже багато, і боротися із цією шкідливою схильністю потрібно по-різному. Наприклад, покупки в офлайн і онлайн магазинах відбуваються по-різному, тому і згубні моделі поведінки будуть різними.
Під час покупок в інтернеті часто створюється ілюзія “нереальності”: оброблені фото товару, неможливість випробувати його до купівлі, безготівкова оплата (яка погано асоціюється з реальними грошима), а також можливість продовжити передчуття перед отриманням свого замовлення. Все це приємні емоції, не затьмарені втомою від походів по магазинах, примірками та сумнівами.
А хтось, навпаки, найчастіше витрачає гроші на непотрібні речі, коли гуляє по ТЦ чи забігає на хвилинку до крамниці. Акційна пропозиція або купа дрібниць, що просто спонтанно сподобалися, – і ось замість грошей купа речей, які не планували купувати і які навряд чи справді потрібні.
Незалежно від способу шопінгу, необдумані витрати можуть серйозно підривати фінансове становище, адже замість скуповування маси речей можна було б відкласти ці гроші на великі довгострокові цілі: відпочинок, освіта, лікування, житло тощо. Якщо проблема вам знайома, почніть із кількох реально працюючих способів скорочення витрат.
Як перестати витрачати гроші на ласощі, – цим питанням задаються не лише охочі схуднути, а й ті, хто не може встояти перед делікатесами, незважаючи на обмежений бюджет. Запорука успіху – у плануванні. Ходіть у магазин лише з докладним списком покупок та дотримуйтесь його. Також, якщо ви схильні витрачати багато грошей на їжу, уникайте походу в супермаркет, якщо ви голодні, втомилися чи засмучені. Інакше ви гарантовано захочете порадувати себе черговим “смачненьким” і не зможете встояти перед спокусою.
Заведіть собі правило перед кожною суттєвою покупкою обмірковувати її хоча б півгодини. Практика показує, що цього досить, щоб відмовитися від неї.
А взагалі, щоб припинити витрачати гроші, яких у вас немає, намагайтеся залишати кредитну картку вдома. Таким чином, вийшовши в обід за ланчем, ви не повернетеся з черговою незапланованою кофтиною. Можна виділяти на день певний бюджет та брати із собою цю суму готівкою.
Якщо пристрасть до здійснення покупок все ж таки можна тримати у вузді, виділяйте на шопінг конкретну суму, скажімо, щотижня, і відривайтеся в її межах, не спускаючи значних коштів. Не соромтеся повертати до магазину те, що купили під впливом емоцій. Більшість товарів можна впродовж 14 днів повернути без пояснення причин. Для цього не зрізайте ярлики та не викидайте чеки й упаковку покупок хоча б пару днів. Обміркуйте покупку ще раз, вже у спокійній атмосфері. Пошкодували про неї – сміливо оформляйте повернення.
Згадайте, за яких обставин ви найчастіше купуєте зайве, що вам дають ці напади шопінгу, і вигадайте їм безпечну альтернативу. Наприклад, позитивні емоції дарують регулярні заняття спортом/танцями. Впоратися зі стресом допомагають хобі та домашні тварини, а замість блукання інтернет-магазинами корисніше відволіктися на хороший фільм або серіал.