Цільовий кредит: що це таке, як він працює і кому буде корисний?
Цільові кредити сьогодні набувають все більшої популярності, тому варто почитати про них....
Зараз кредити готівкою пропонує безліч українських банків. Але крім них на ринку також працюють мікрофінансові організації (МФО), які, незважаючи на свою відносну молодість, вже здобули статус повноцінних гравців фінансового ринку.
Задавшись питанням, де краще взяти кредит готівкою в Україні, потрібно чітко розуміти на які цілі і яка сума вам необхідна. Від цього залежить, який тип позики вам підійде найбільше.
На перший погляд може здатися, що банки та МФО ведуть ідентичну діяльність — і перші, і другі видають кредити під певний відсоток, але між ними є кардинальні відмінності:
Банки готові надавати позичальникам великі суми (від 1 000 до 500 000 грн) на термін від 1 місяця до кількох років, а якщо мова йде про іпотечне кредитування, то суми позик і терміни кредитування збільшуються в рази. Водночас МФО спеціалізуються на видачі короткострокових позик (від 300 до 15 000 грн) на термін до одного місяця.
Банки висувають суворі вимоги до позичальників, від яких вимагається наявність постійного місця роботи і стабільного доходу, широкий перелік документів (зазвичай, в паперовому вигляді), а також позитивна кредитна історія. Тому якщо потрібен кредит з поганою кредитною історією – банки точно не підійдуть. МФО — навпаки, висувають мінімум вимог. Для оформлення досить паспорта та ідентифікаційного коду, а також наявність будь-якого джерела доходу (в тому числі стипендія, пенсія, соціальна допомога тощо).
Якщо позичальник шукає місце, де взяти кредит під малі відсотки, то з банками цього не вийде. А ось МФО готові надавати новим клієнтам першу позику під 0,01% в день, тобто практично без переплати. Однак найчастіше відсоткова ставка по кредитах у фінансових компаніях перевищує банківську. Усереднений показник реальної відстокової ставки за банківськими кредитами готівкою варіюється в межах 55-65% річних, в той час як МФО видають позики під 1,5-2% в день.
Мікрофінансові компанії — місце, де краще брати кредит, коли гроші потрібні в максимально короткий термін. Оформити мікропозику можна, не виходячи з дому, і часто цілодобово, а процес отримання позики займе від 5 до 20 хвилин. Банки також прагнуть зробити процес оформлення позик швидшим і зручнішим, але в більшості з них для подачі заявки, як і раніше, потрібно особисто прийти у відділення або офіс фінансової установи, а термін прийняття рішення може варіюватися від декількох годин до декількох днів.
Таким чином, коли позичальникові терміново потрібна невелика сума на короткий термін (наприклад, до зарплати або для термінового ремонту автомобіля), при цьому він шукає, де можна взяти кредит без довідки про доходи — краще звернутися в МФО. А ось якщо потрібна велика сума на тривалий термін і під комфортну процентну ставку — кращим вибором стане банк.
Банки і мікрофінансові компанії мають як переваги, так і недоліки, ознайомившись з якими буде простіше визначитися, де краще взяти кредит онлайн на картку.
Кредитор | Переваги | Недоліки |
Банки | – можливість оформити позику на велику суму і тривалий термін;
– нижча процентна ставка, ніж в більшості МФО. |
– необхідний великий перелік документів;
– суворі вимоги до позичальників та їх кредитної історії; – низький відсоток схвалення заявок; – тривалий час прийняття рішень. |
МФО | – мінімальні вимоги до позичальників;
– потрібно мінімум документів; – рішення приймається протягом 5-20 хвилин; – подати заявку і отримати гроші на карту можна цілодобово; – високий відсоток схвалення заявок. |
– невеликі суми і термін кредитування;
– зазвичай, більш високі процентні ставки, ніж у банку. |
Ми вже згадували, що банки не готові кредитувати позичальників, що мають негативну кредитну історію і, особливо, відкриті позики з простроченнями. Але вихід є — спеціальні програми кредитування, розроблені для позичальників, що раніше мали або мають поточні неоплачені платежі. Одна з них — програма “Фінансове здоров’я” від компанії Бистрозайм, яка дозволяє не тільки отримати кредит з поганою кредитною історією, а й виправити свою репутацію перед майбутніми кредиторами.