Мало не з кожним траплялася ситуація, коли під час переказу коштів ви вводили невірний номер картки отримувача. Помилка також може трапитися навіть при автоматичному зчитуванні додатком вашого банку. У разі переказу коштів всередині одного банку ви одразу виявите помилку, коли побачите прізвище отримувача.
Якщо ви здійснюєте переказ між різними банківськими системами, то при неуважному введенні банківських даних ризик надіслати гроші випадковому отримувачу значно зростає. Скоректор знає, як зарадити такій ситуації. У цій статті ми дамо чітку поетапну інструкцію, як повернути гроші і що робити у випадку отримання чужого переказу.
Повернення переказу: як і куди звертатися?
Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів»«Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні» зазначає, що особа, якій випадково були переказані кошти, не є їх законним власником. Тож ви маєте повне право повернути їх, і закон буде на вашому боці. Ось що для цього необхідно зробити:
- Квитанція про проведення грошового переказу – ваш головний доказ у цій справі. Якщо у вас є мобільний додаток банку, то отримати цей документ можна безпосередньо через нього, якщо немає — через кабінет клієнта банку. У квитанції мають бути вказані: номер і час транзакції, номери рахунків, з якого та на який вона здійснювалась.
- Ваш наступний крок – зверніться до служби підтримки вашого банку, поясніть свою ситуацію спеціалісту і надайте необхідну інформацію (квитанцію про переказ, номери карток, персональні дані). Якщо транзакція здійснювалася на клієнтську картку вашого банку, довірте вирішення цього питання службі підтримки. Також вас попросять підтвердити свою особу – це стандартна процедура верифікації. Після підтвердження наданої інформації, служба підтримки знайде і зв’яжеться з отримувачем коштів.
- Українське законодавство не дозволяє банкам в односторонньому порядку без згоди клієнта арештувати і повертати ці кошти вам. Менеджер банку повинен пояснити клієнту ситуацію і отримати від нього згоду на повернення коштів.
Як бути, якщо гроші надійшли на картку клієнта іншого банку?
- У такому випадку потрібно звернутися у службу підтримки свого банку і дізнатися, на картку якого саме банку були зараховані кошти. Також за потреби вам нададуть інформацію про транзакцію. Ці дані можуть знадобитися для подальшої комунікації зі сторонньою службою підтримки.
- Наступний крок – звернутися до служби підтримки того банку, на рахунки якого були надіслані гроші. У цьому випадку перевірка даних та верифікація вашої особи може бути більш складною процедурою, адже ви є клієнтом іншої установи. Тому будьте готові до того, що від вас знадобиться більше інформації або навіть ваша фізична присутність у відділенні банку для підтвердження особистості.
- У разі, якщо служба підтримки банку отримувача спробує відхреститися від повернення переказу і «відфутболити» вас з цим питанням до вашої фінансової установи, радимо процитувати відповідні закони України, які чітко регламентують порядок дій у таких ситуаціях.
Як правило, вище описаний алгоритм допомагає у вирішенні вашого питання. Банк повинен зв’язатися зі своїм клієнтом та отримати згоду на повернення коштів. У разі отримання згоди банк автоматично перекаже їх на ваш рахунок.
Отримувач відмовився повертати кошти: що робити?
- Отримавши чужі гроші на свій банківський рахунок люди, зазвичай, погоджуються на пропозицію банку повернути їх власнику. Але нерідко хибний отримувач відмовляється співпрацювати із банком або банк просто не зможе з ним зв’язатися. У такій ситуації допоможе тільки звернення до правоохоронних органів.
- Суд, як правило, у подібних ситуаціях завжди на боці справжнього власника коштів. А рішення суду є законною підставою для повернення банком коштів без згоди на це їхнього клієнта, якому було помилково зараховано переказ.
На вашу карту надійшов чужий грошовий переказ: ваші дії
Виявивши на власному банківському рахунку надходження грошових коштів від сторонньої особи, повідомте про цю транзакцію свій банк. Звісно, без заяви відправника на розшук власних коштів банківська установа нічого нікому не повертатиме, але в системі буде інформація про ситуацію.
Якщо сума переказу не є великою, навряд чи відправник намагатиметься її повернути. У будь-якому разі передчасно не радійте таким помилковим надходженням, адже ці гроші будуть з вас стягнені банком навіть якщо ви встигнете їх витратити і на вашому рахунку буде недостатньо коштів. Для цього банк створить технічний драфт, який вам необхідно буде виплачувати вже банку.